Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Elif Ba Alfabesi

Elif Ba Alfabesi

ELİF: Elif Ba alfabesinin ilk harfidir. Boğazın dibi olan göğüs boşluğundan (Halkın yukarısı ve boğaz cevfin öncesinden) çıkar. Bu harf çıkarılırken dil damağa değmez. İnce, açık, şiddetli okunur. Bu harf harekeli olanına hemze, harekesiz olanına Elif denir ve bu harf aynı zamanda med (Uzatma) harfidir.

BE - BA: Elif Ba alfabesinin 2. Harfidir. Dudaklar birbirine kuvvetli vurmak suretiyle çıkar ince, açık ve kuvvetli bir sesle okunur.

TE: Elif Ba alfabesinin 3. Harfidir. Dilin ucu üst ön dişlerin (Seniye) yarısının az yukarısına dokunması suretiyle çıkar. Açık ince açık ve şiddetli bir ses ile okunur.

SE: Elif Ba alfabesinin 4. Harfidir. Dilin ucu üst yüzünü üst ön dişlerin (Seniye) ucuna dokundurulması ve dilin dışarı çıkarılmasıyla oluşur. Peltek, ince, yumuşak ve akıcı olarak okunur. Türkçede karşılığı olmayan bir sestir.

CİM: Elif Ba alfabesinin 5. Harfidir. Dilin orta kısmının üst damağa (Hanek) sert bir şekilde dokundurmak suretiyle söylenir. Güçlü, ince, açık bir şekilde okunur.

HA: Elif Ba alfabesinin 6. Harfidir. Boğazın (Halk) orta bölümünden boğazı sıkmak suretiyle çıkar. Yumuşak, kalın, akıcı bir şekilde söylenir.

HA: Elif Ba alfabesinin 7. Harfidir. Boğazın diş ve dudaklara yakın olan bölümünden boğazı (Cevf) hırıldatmak suretiyle çıkar. Kalın ve akıcı bir şekilde söylenir. Türkçe karşılığı olmadığından bilmeyenlerin Türkçesine bakarak okuması doğru değildir.

DAL: Elif Ba alfabesinin 8. Harfidir. Dilin uç kısmının, üst ön dişlerin damakla birleştiği kısma dokunması suretiyle çıkar. Akıcı olmayan, ince ve güçlü bir sesle okunur.

ZAL: Elif Ba alfabesinin 9. Harfidir. Dilin uç kısmının, üst dişlerin (Senaya) uçlarından biraz dışarı çıkarılması suretiyle söylenir. (Harfi doğru çıkarmak için dilin ucu hafifçe ısırılabilir.) Açık, yumuşak, ince ve peltek olarak okunur Türkçe karşılığı yoktur.

RA: Elif Ba alfabesinin 10. Harfidir. Dili ucu kıvırarak dilin arkasını ön üst dişin etine dokundurarak çıkar. Harekesi ötre ve üstün olduğunda kalın, esre olduğunda ince okunur.

ZE:Elif Ba alfabesinin 11. Harfidir. Dillin ucu iki alt ön dişin ucuna dokundurmak suretiyle çikar. Açık, ince, yumuşak keskin bir sesle okunur.

SİN: Elif Ba alfabesinin 12. Harfidir. Dilin ucu iki alt ön diş uçunun biraz aşağısına dokundurmak suretiyle çıkar. İnce, akıcı, keskın bir sesle okunur.

ŞİN: Elif Ba alfabesinin 13. Harfidir. Dil ortasını ıüst damağa dayamak suretiyle harf çıkartılır. İnce, yumuşak ve akıcı bir şekilde okunur.

SAD: Elif Ba alfabesinin 14. Harfidir. Dilin ucu iki ön alt dişin yarısından biraz yukarısına dokunmak suratiyle ses çıkar. Yumuşak, gizli kalın bir sesle okunur.

DAD: Elif Ba alfabesinin 15 harfidir. Dilin yan tarafı (Hafe-i lisan) üst azı dişlere (Adras) dokunmasıyla sag veya sol taraftan çıkar. Uzatan bir sesle okunur. Türkçe olarak karşılığı yoktur.

TA: Elif Ba alfabesinin 16. Harfidir. Dilın ucu iki üst ön dişin diş etine yakın yerine dokundurmak suretiyle çıkar. Kuvvetli, açık, kalın bir sesle okunur.

ZA: Elif Ba alfabesinin 17. Harfidir. Dil ucunun az gerisinın üst yüzunü iki ön diş ucunun dokundurmak suretiyle çıkar. Kalın, akıcı, peltek bçr sesle okunur.

AYN: Elif Ba alfabesinin 18. Harfidir. Boğaz (Halkın) ortasını hafif sıkarak çıkar. İnce, açık, orta yumuşaklıktaki bir sesle okunur.

ĞAYN: Elif Ba alfabesinin 19. Harfidir. Boğazın (Halkın aşağısında) ağız boşluğuna doğru olan yerden cıkar. Acık, yumuşak, kalın olarak okunur.

FE: Elif Ba alfabesinin 20. Harfidir. Üst iki ön diş ucunu alt dudağın içine hafif bir şekilde dokunulmasıyla çıkar. Açık, yumuşak, akıcı bir sesle okunur.

GAF: Elif Ba alfabesinin 21. Harfidir. Dil kökünun üstü ve karşısındaki üst damağın arasıından çıkar. Kuvvetli, açık, kalın birsesle okunur.

KEf: Elif Ba alfabesinin 22. Harfidir. Dilin boğaza yakın orta kısmının üst damağa dokundurarak çıkar. İnce. Kuvvetlİ, akıcı bır sesle okunur.

LAM:Elif Ba alfabesinin 23. Harfidir. Dil ucunun yanlarını üst ön diş etine dokunmasıyla harf çıkar. Açık, yarı akıcı ince sesle okunur.

MİM: Elif Ba alfabesinin 24. Harfidir. Dudak içleri hafif olarak birbirine dokundurularak harf cıkar. İnce. Açık, yarı akıcı, genizden gelen sesle okunur.

NUN: Elif Ba alfabesinin 25. Harfidir. Dilin ucunu üst ön diş etine dokunmasıyla çıkar. Genizden gelen ince, açık, akıcı bir sesle okunur.

VAV: Elif Ba alfabesinin 26. Harfidir. Dudaklar büzülerek ileri doğru uzatılmasıyla harf çıkar. İnce, açık, yumuşak bir sesle okunur. Harekesiz olanı (Med) uzatma harfidir.

HE: Elif Ba alfabesinin 27. Harfidir. Halk arasında "Yorgun he" olarak da bilinmektedir. "He" harfi boğazın göğüsle birleştiği bölümden çıkar. İnce ve akıcı bir şekilde söylenir.

L M-ELİF: İki harfin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. "Lâm" ve "Elif" harfi kimi zaman ayrı ayrı kimi zamanda ikisi beraber "lâ" şeklinde söylenir. Ayrı ayrı söylendiği zaman ilk önce"lâm" onun sonrasında ise "elif" söylenmektedir. Elif Ba alfabesinin sondan bir önceki harfidir.

YE/YA: Dilin orta kısmını, üst damağa dokundurmak suretiyle meydana gelir. Açık, yumuşak ve ince bir sesle söylenir. Elif ba alfabesinin son harfidir.
Son Güncelleme : 19.01.2024 19:32:12
Elif Ba Alfabesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Elif Ba Alfabesi Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Elif Ba Alfabesi"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Türk Alfabesi
Türk Alfabesi
Türk alfabesi, 1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayılı kanunla kabul edilmiştir. Alfabede Latin harfleri temel alınmıştır. Kabul edilen kanuna göre, alfabede 29 harf bulunmaktadır. Alfabe büyük ve küçük harfler sırayla yazılmaktadır. Ünlü harflerden 'a, ı...
Alfabe Sırası
Alfabe Sırası
Alfabe sırası, Dış ve iç çevremizde doğru iletişim kurmak için diksiyonumuza dikkat etmemiz gerekir. Yanlış telaffuz bizim kendimizi ifade edemememize neden olur ve yanlış anlaşılmalarla sık sık karşılaşırız. Alfabe sırası seslerin yan yana gelmesiyl...
Arap Alfabesi
Arap Alfabesi
Arap alfabesi, Latin alfabesinin dışında dünyada yazı dili olarak benimsenmiş ve kullanılmış olan yazı sistemidir. İslam dinini benimsemiş olan ülkelerde kullanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu da bu alfabeyi kullanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ise 192...
Çin Alfabesi
Çin Alfabesi
Çin Alfabesi, dünya üzerinde konuşulan ve yazılan bir dil olmaktadır. Bu alfabenin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 3500 yıllık bir geçmişi olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, M. Ö. 12. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yapı...
Hintçe Alfabe
Hintçe Alfabe
Hintçe Alfabe, Hintçe bir Hint dilidir. Hindistan'ın yerli halkı antik ve kutsal olan dillerini farklı alfabeler aracılığı ile yazıya dökmüşlerdir. Çok eski devirlerde, insanların anlaşması konuşmayla ve işaretlerle oluyordu. Daha sonraları, bazı şey...
Alfabe Çeşitleri
Alfabe Çeşitleri
Alfabe Çeşitleri; Alfabe kelimesi Fransız kökenli bir kelimedir. Alfabe eski çağlardan günümüze dek ağız ve dil yolu ile bazı seslerin çıkarılmasını sağlayan ve yazıya dökülen karşılıktır.Yunan Alfabesi: Yunan alfabesi Sami alfabesinden yararlanılara...
Latin Alfabesi
Latin Alfabesi
Latin alfabesinin temelini Latin harfleri oluşturmaktadır. Bu alfabeye Roma alfabesi de denilmektedir. Orijinal Latin alfabesinde 23 harf bulunmaktadır ve dünyada en fazla kullanılan alfabe seçeneğidir. Latin alfabesini kullanan ilk dil Eski Latinced...
Görme Engelliler Alfabesi
Görme Engelliler Alfabesi
Görme engelliler alfabesi, başka bir adı Braille alfabesi, diğer adı da Körler alfabesidir. Louis Braille tarafından 1821 yılında geliştirilmiş ve görme engellilerin okuyup yazmaları için kullanılan alfabedir. Dikdörtgen düzen üzerine dizilerek altı ...
Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler
Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler
Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabeler hem yaşadıkları yer hem de yaşam şekillerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Orta Asya'dan günümüze kadar beş farklı alfabe kullanan Türk devletleri, kullandıkları bu alfabelerle tarihe de ayrıca ö...
Roma Alfabesi
Roma Alfabesi
Roma Alfabesi, Roma alfabesinin diğer adı Latin alfabesidir. Latin kültürünün temelini oluşturur. Roma alfabesinde 23 harf vardır. Roma alfabesi oluşturan büyük ve küçük harfler bulunmaktadır. Günümüzde yeryüzünde en yaygın dil Roma alfabesi yani Lat...
Türkçe Alfabe
Türkçe Alfabe
Türkçe Alfabe, Güzel dilimizin ve eşsiz yurdumuzun alfabesi olan, Türkiye Türkçesinde kullanılan harflerin yer aldığı alfabedir.Türkçe alfabe 1 Kasım 1928 yılında harf inkılabı ile kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Atatürk devrimlerinden biri ola...
Ukrayna Alfabesi
Ukrayna Alfabesi
Ukrayna alfabesi, Ukrayna ülkesinin resmi dili olan Ukraynacayı yazmak ve okumak için kullanılan alfabedir. Eski tarihlerden gelen Kiril alfabesinin Ulusal olan varyasyonlarındandır. Bazen Ukraynaca metinler bazen Kiril alfabesi ile okunamadığın da L...

 

Türk Alfabesi
Alfabe Sırası
Arap Alfabesi
Çin Alfabesi
Hintçe Alfabe
Alfabe Çeşitleri
Latin Alfabesi
Görme Engelliler Alfabesi
Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler
Roma Alfabesi
Türkçe Alfabe
Ukrayna Alfabesi
Ermeni Alfabesi
İngilizce Alfabe
Enokyan Alfabesi
Kuranı Kerim Alfabesi
Japonca Alfabe
Kuran Alfabesi
Kiril Alfabesi
Dilsiz Alfabesi
İbranice Alfabe
Fonetik Alfabe
Hawaii Alfabesi
Eski Türk Alfabesi
Orhun Alfabesi
Azerbaycan Alfabesi
Uygur Alfabesi
Kör Alfabesi
Gürcü Alfabesi
Tayland Alfabesi
Popüler İçerik
Ermeni Alfabesi
Ermeni Alfabesi
Ermeni Alfabesi, Ermenistanda kullanılan ve 38 harften oluşan bir alfabe olmaktadır. 31 harf ünsüz harf, 7 harf ise ünlüdür. Okullarda, kiliselerde ve...
İngilizce Alfabe
İngilizce Alfabe
İngilizce alfabe, toplamda 26 harften oluşan, Türkçe alfabeden farklı olarak q, w ve x harflerini barındıran, latin alfabesi temel alınarak oluşturulm...
Enokyan Alfabesi
Enokyan Alfabesi
Enokyan alfabesi; Bu alfabe çeşidi İbraniler tarafından alfabeler değiştirilerek meydana getirildiği, tanrı sembolleri ve kutsal melek sembolleri içer...
Kuranı Kerim Alfabesi
Kuranı Kerim Alfabesi
Kuran-ı Kerim Alfabesi, islam dininin ana kitabı olan Kuran-ı Kerim' de birbirinden güzel ve farklı anlamları ifade eden toplam 28 harf bulunmaktadır....
Japonca Alfabe
Japonca Alfabe
Japonca Alfabesi, Japonya da Japon halk tarafından kullanılan 3 tür alfabe vardır. Bunlar  Kanci Hiragana Katakana Japonlar Çinliler ile yakla...
Kuran Alfabesi
Kuran Alfabesi
Kuran Alfabesi, Kur'an'ın kendine has bir dili ve alfabesi olan (Kur'an Alfabesi) tamamen farklı bir kavramı oluşturur. Kur'an-ı Kerim alfabesi 28 har...
Kiril Alfabesi
Kiril Alfabesi
Kiril alfabesi, gibi daha bir çok alfabeyi bilmeden önce alfabenin ne analama geldiğini bilmek gerekmektedir. Birinci bin yıldan beri alfabe oluşturma...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Türk Alfabesi
Alfabe Sırası
Arap Alfabesi
Çin Alfabesi
Hintçe Alfabe
Alfabe Harfleri
Yardıma İhtiyacım Var
Braille Alfabesi
Şifrenin Açılımı
Harf Konumu
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Alfabe Harfleri
Yardıma İhtiyacım Var
Braille Alfabesi
Şifrenin Açılımı
Harf Konumu
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024